۲۰ آذر ۱۳۹۵
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

هفت عادت افراد شاد

۰ دیدگاه

در اینترنت و کتاب‌فروشی‌ها، هزاران کتاب و مقاله در رابطه با شادزیستی وجود دارد، اما کدام از این کتاب و مقالات بهتر و نتیجه بخش تر است؟ در قرن امروز بهتر است به علم روانشناسی و روانشناسی مثبت اعتماد کنیم. روانشناسی مثبت که به شادزیستی اعتقاد دارد، تحقیقاتی بر روی افراد شاد انجام داده است با این سوال که چه چیزی افراد شاد را شاد کرده است؟ و در این مقاله به هفت عادت افراد شاد اشاره کرده است.

ارتباطات

احساساتت را بیان کن. مردمی که حداقل یک رابطه دوستانه نزدیک دارند خوشحال تر هستند. این مهم نیست که ما یک شبکه بزرگ از دوستی های صمیمی داشته باشیم یا نه. چیزی که مهم است و باعث ایجاد تفاوت میشود اینست که ما چقدر احساسات شخصیمان را با یک دوست یا اشنا به اشتراک میگذاریم و یا به چه میزان در فعالیت های اجتماعی شرکت میکنیم.
“پاسخ دهی مفید فعال”، که به معنی توانایی بیان علاقمندی های واقعی است و در آن مردم به روش های تشویقی سخن میگویند و پاسخ میدهند، روشیست قوی برای غنی سازی روابط و ترویج احساسات مثبت.

افعال مهربانی

مواظبت

مهربانی را ترویج بدهید. مردمی که داوطلبانه ویا به راحتی مواظب دیگران هستند و به آنها اهمیت میدهند، طبق یک اصل ثابت ، خوشحال تر بنظر میرسند و کمتر افسرده هستند. با اینکه “مواظبت” میتواند بصورت داوطلبانه بعنوان عضوی از یک گروه یا باشگاه سازمان یافته انجام داده شود، این امو میتواند به سادگی رسیدگی کردن به یک همکار یا یک همکلاسی که به نظر تنها میرسد یا با یک مسئله درگیر است باشد.

 

تمرین و تندرستی جسمی

تمرین و شادمانی:
دویدن

به حرکت ادامه بده و به درستی بخور.
تمرین منظم با افزایش تندرستی ذهنی و کاهش میزان بروز افسردگی در ارتباط است.
بررسی cochrane (با نفوذترین بررسی پزشکی از نوع خودش در جهان) یک آنالیز اختصاصی از ٢٣ تحقیق بر روی تاثیر تمرین بر افسردگی ، ایجاد نموده است. یکی از مهمترین نتایج بدست آمده این بود که تمرین، یک “تاثیر بزرگ بالینی” بر روی افسردگی دارد. تحقیقات متعددی، ضرب المثل قدیمی ” عقل سالم در بدن سالم است ” را ثابت میکنند، که این شامل اکتشاف اخیر ” محور میانی مغز(gut-brain axis)” است و احتمال دهنده یک اتصال بین مصرف بیش از حد قند و افسردگی می باشد.

 

جریان

ویالونیست جریان شما را پیدا میکنند. اگر ما عمیقا درگیر تلاش برای رسیدن به یک هدف ، و یا یک فعالیت چالش برانگیز،اما در حد توانمان باشیم، حس خوشایندی را به نام “جریان” تجربه میکنیم. انواع زیادی از فعالیت ها،مثل ورزش ها، نواختن یک ساز، و یا تدریس، میتوانند حس “جریان” را ایجاد کنند. بر طبق تحقیقات mihaly Csikszentmihalyi، پیشگام مطالعات علمی شادمانی، ” جریان” نوعی انگیزه درونی است. بنا به گفته وی، “شما کاری که اصولا انجام میدهید را انجام میدهید، زیرا شما کاری که انجام میدهید را دوست دارید. اگر شما صرفا بدلایل بیرونی و خارجی اموزش ببینید،احتمالا شما به محض اینکه دیگر مجبور به یادآوری کاری که میخواستید انجام بدهید نباشید، آن را فراموش خواهید نمود.”

 

درگیری معنوی و معنی آن

کشف کردن معنی.
تحقیقات نشان میدهند که یک اتصال نزدیک بین تمرین های معنوی و مذهبی و شادمانی برقرار است. معنویت به طور نزدیک در ارتباط با کشف معانی بزرگتری از زندگی ماست. همانطور که روانشناس بزرگ مارتین سلینگمن تاکید میکند، در میان زندگی پر از معنا، ما نوع عمیق تری از شادمانی را کشف میکنیم.

 

قدرت و فضیلت

قدرت های خودتان را کشف و استفاده کنید. مطالعات توسط متخصصینی مثل مارتین سلینگمن در زمینه جدید روانشناسی مثبت، نشان میدهد که خوشحالترین مردم کسانی هستند که قدرت های منحصر به فردشان(مثل پایداری و فکر کردن در مواقع بحرانی) وفضیلت (مثل انسانیت) را کشف کرده اند و از آنها برای هدفی بزرگتر از اهداف شخصیشان استفاده مینمایند. (شادمانی صحیح: استفاده از روانشناسی مثبت جدید برای فهمیدن پتانسیل های شما برای خشنودی با دوام)

 

ذهن مثبت:
خوشبینی، توجه و قدردانی.

گنجینه قدردانی، توجه و امید. از تمامی بخش هایی که بر روی موضوع تقریبا جدید روانشناسی مثبت مطالعه کرده اند، شاید قدردانی مورد بیشترین توجه قرار گرفته است.افراد سپاسگذارتر دارای احساسات مثبت بیشتر، احساس تعلق بیشتر و استرس و افسردگی کمتری هستند.

منبع: سایت به سوی خوشبختی