۲۶ آذر ۱۳۹۵
آذر ۲۶, ۱۳۹۵

موسیقی حالمون را خوب می‌کنه!

۰ دیدگاه

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه گاها حتی از چیزی که فکر میکنید هم قوی تر است.

چه اولویت موسیقیایی شما ایگور استراوینسکی igor Stravinsky باشد یا ایگی آزالیا (iggy azalea) ، گوش دادن به موسیقی هنرمند مورد علاقه شما از چیزی که متوجه می شوید، بهتر عمل میکند. سخنگویان در کنفرانس موسیقی و دارو، که در سینسیناتی برگزار شد، اظهار داشتند که وقتی نوبت به انتخاب موسیقی میرسد،  انتخاب موسیقی شخصی ما بسیار قوی تر از چیزیست که ما متوجه می شویم.
موسیقی تمام قسمت های مغز را درگیر میکند.

دکتر ریچارد فراتیان(richard fratianne) توضیح میدهد که موسیقی برای درمان فیزیکی و احساسی موثر است، زیرا هر سه ناحیه مغز را درگیر میکند. موسیقی توجه بخش reptile مغز، که عملکرد های حیاتی بدن را کنترل میکند؛  بخش limbic که کنترل خاطرات و احساسات را انجام میدهد؛ و بخش NeoCortex که مرکزی برای زبان، تصورات و هوشیاری است را به خود جلب میکند.

در طول سالیان متمادی، تحقیقات مکررا نشان داده اند که موسیقی تاثیر بزرگی بر همه چیز دارد، از پالس و ضربان قلب گرفته تا ترشح میزان هورمون های خانواده Cortisolدر بدن های ما، اما چیزی که بیشتر از همه دکتر فراتیان را شگفت زده کرد، این بود که هیچ قطعه خاصی از موسیقی، بر روی همه ما تاثیر یکسان نمیگذارد.
این بار این شخصی است.

در حالی که این باور در عموم گسترده شده که گوش دادن به موسیقی ملایم یا “آسان برای شنیدن” میتواند به ما در رسیدن به ارامش کمک کند، دکتر فراتیان بر روی تاثیر موسیقی “مورد ترجیح بیمار” نیز مطالعه نمود. وی اظهار داشت: “ما دریافتیم کاهش درد و اضطراب با موسیقی مورد علاقه بیمار بسیار موثرتر است”.
بدون درنظر گرفتن نوع موسیقی که بیمار به آن گوش میکند، زمانی که خودشان موسیقی را انتخاب میکردند،  خروجی های بهتری هم داشتند-حتی اگر از ژانر هایی مثل رپ و متال، که به طور کلی ابزاری برای آرامش ذهن و افزایش سلامتی نیستند، استفاده میکردند.

تحقیق مشابهی توسط دکتر استفن فگینز(Stephen Feagins)،در اوهایو انجام شد. در حالی که در جستجوی راهی برای استفاده از موسیقی برای ارتقای بهبود صدمات ورزشی بود، با شگفتی دریافت که هیچ راه حل یکسانی برای همه وجود ندارد. وی اظهار داشت: ” ما در جستجوی بهترین نوع موزیک برای استفاده بودیم، اما متوجه شدیم این امر بسیار پیچیده تر از چیزیست که ما میدانستیم. همه با هم متفاوتند. بر روی هر کسی یک ریتم خاص خوب عمل میکند.تحقیقات فگینز نیز مانند تحقیقات فراتیان نشان دادند که موسیقی در تسهیل درمان بیماران به  ضربان، ریتم و ملودی ارتباطی ندارد؛بلکه  نکته مهم احساسات شخصی بیمار است. فگینز گزارش داد: “ما دریافتیم که در هر مصدومیتی بجز ضربه مغزی، موسیقی به بهبود پروسه درمان کمک میکند”. “اما در مورد ضربه مغزی، تنها موزیکی که آنرا بهبود می بخشد یک لیست از موسیقی های آشناست.”
‎ضربان درام خودتان.

‎گوش دادن به موسیقی ای که شما با آن ارتباط برقرار میکنید، بجای گوش دادن به موسیقی مورد علاقه دیگران، ممکن است مشکلات شما را حل کند، عملکرد شما را در کار بهبود دهد، و شادی شما را فزونی بخشد.

‎یک نوع موسیقی وجود دارد که شما را آرام کند، به شما انگیزه دهد، و شما را شاد کند.شما فقط باید ریتمی که برای شما اینطور عمل میکند را پیدا کنید.

منبع: مجله الکترونیکی شاد زندگی کن

ارسال دیدگاه